Wiele z nas ma problem z niedoskonałościami skóry. Ciągłe marzenia o gładkiej cerze, o pozbyciu się problemu. Walka z trądzikiem nie należy do łatwych. Potrzebna jest tu analiza cery, dokładne poznanie jej potrzeb, jej struktury, jej reakcji na wszystkie produkty kosmetyczne, czy spożywcze. Zachęcam Was do tego, by samodzielnie zapoznawać się ze skórą. Badać ją, sprawdzać jakie produkty są dla niej najlepsze. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać o pielęgnacji.
Prócz tego bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na nasz wygląd jest dieta! Zmiana nawyków żywieniowych nie tylko powinna poprawić wygląd skóry, ale również poprawić funkcjonowanie całego organizmu. I dziś właśnie o tym co jeść na trądzik.
Źródło Google |
Produkty, które mogą przyczynić się do powstawania trądziku:
- pikantne potrawy
- ostre przyprawy: ocet, musztarda, duże ilości pieprzu i papryki
- produkty z duża ilością soli: chipsy, krakersy
- potrawy tłuste, smażone na głębokim tłuszczu mięso
- słodycze zawierające kakao: czekolada, cukierki
- kawa, mocna herbata
- ciasta i ciastka z kremem- niestety :(
- produkty zawierające syntetyczne aromaty, barwniki, benzoesany, glutaminian sodu, saletrę
Produkty, które leczą trądzik:
-owoce (jabłka, pomarańcze, maliny, gruszki)
-warzywa (salata, kapusta, pomidory, brokuły) chude mleko i sery,
- produkty z pełnego ziarna (ciemne pieczywo, płatki żytnie, owsiane, brązowy ryż, razowy makaron, kasze gruboziarniste, orzechy)
- tłuste ryby
- do przyrządzania potrwa duszonych i smażonych używać olejów roślinnych
- niskotłuszczowy nabiał, maślanka, kefir, jogurt
- należy spożywać ok. 2 l płynów dziennie
Źródło Google |
Na początku dobrze jest przeanalizować swój dotychczasowy jadłospis. Czy występują w nim sezonowe warzywa i owoce, czy jest odpowiednia ilość nabiału, ryb, mięsa i produktów zbożowych oraz jaki tłuszcz przeważa w diecie. To właśnie ten składnik, jest przede wszystkim, odpowiedzialny za stan naszej skóry.
Należy unikać tłuszczów zwierzęcych, takich jak masło, łój, smalec oraz tłuszczów roślinnych utwardzonych np. margaryny twarde. Powodują one zaburzenia lipidowe we krwi, co sprzyja pojawianiu się zaskórników.
Brak warzyw, owoców i produktów z pełnego ziarna w diecie, sprzyja niedoborom witamin odpowiedzialnych za zdrowy wygląd skóry.
WITAMINA A ,B,C i E
Niedobór witaminy A, objawia się rogowaceniem komórek nabłonka skóry, powoduje jej suchość i łuszczenie. Witamina A w organizmie człowieka, wytwarzana jest z prowitaminy A, która występuje w produktach roślinnych. Bogate w nią są warzywa i owoce o pomarańczowej, żółtej i zielonej barwie m.in.: marchew, dynia, groszek, koperek, morele, brzoskwinie. Inne źródła to tran, wątróbka, jaja, nabiał. Możecie stosować maść z witaminą A, która poprawi kondycję skóry, nawilży ją i wyrówna koloryt.
Witamina E zapobiega powstawaniu zmianom trądzikowym. Idealnym źródłem są oleje roślinne, orzechy i produkty pełnoziarniste.
Pękanie naczynek krwionośnych, może być objawem diety ubogiej w witaminę C. Aby temu zapobiec, należy do codziennego menu włączyć świeże owoce i warzywa, szczególnie czarną porzeczkę, owoce cytrusowe i gotowane na parze ziemniaki.
Stany zapalne skóry, zmiany łojotokowe, trądzik oraz świąd skóry często są objawem niedoborów witamin z grupy B. Źródła ich, należy szukać w produktach zbożowych, orzechach, warzywach strączkowych i mięsie.
Spożywanie produktów o niskim indeksie glikemicznym poprawia wygląd skóry. Tłuszcz, który odkłada się w naszych porach musi jakoś się wydostać, przez to pojawiają się pryszcze.
Źródło Google |
Źródło Google |
Pozdrawiam
Aleksandra
Zapraszam na Facebook'ową stronę MakeBeautyBy :)